Zvyky a tradície čiapok

Čiapka, ktorá dnes tvorí významnú časť slávnostného oblečenia akademikov počas promócie alebo slávnostného aktu odovzdávania diplomu pri určitom stupni dosiahnutého vzdelania, je známa svojím špeciálnym tvarom. Je to jedinečná štvorcová strieška so strapcom na jednej strane.

Odkiaľ sa však vzala?

Jej pôvod siaha k náboženským koreňom, kedy bola známa ako Biret. Avšak už v 12. storočí sa stala symbolom inteligencie a vzdelanosti, keď malé univerzity po celej Európe potrebovali rozlíšiť jednotlivé stupne akademických pracovníkov a študentov na univerzite. Onedlho sa čiapka stala súčasťou oficiálneho oblečenia učencov a podľa významu bola zdobená rôznymi perlami, pierkami a výšivkami.

Promočná alebo študentská čiapka si spolu s talárom zachovala svoje čaro a hodnotu a pre študentov i dnes symbolizuje úspech, uznanie a dosiahnutie cieľa v oblasti vzdelania.

 

Čiapka a jej realizácia

Váš slávnostný deň odovzdávania diplomu na univerzite, vysokej či dokonca strednej škole môže byť jedinečný i vďaka unikátnej promočnej alebo študentskej čiapke, ktorú vám v Niltex zhotovíme. Výber materiálu, farebné prevedenie a iné detaily s vami radi prekonzultujeme a prispôsobíme vašim požiadavkám. Práve od vašich predstáv sa odvíja i jej cena. Neváhajte nás teda kontaktovať a vzácne chvíle tohto dňa si môžete kedykoľvek pri pohľade na promočnú alebo študentskú čiapku pripomenúť.

Promočné čiapky

Viac informácií

Študentské čiapky

Viac informácií